DUKAT 8

Nową serię nieco zmodernizowaliśmy. Istotna różnica polega na tym, że Dukat 7 miał częstotliwość stabilzowaną kwarcem, a Dukat8 częstotliwość swobodną. Co popwoduje że D7 jest silnie stabilny, ale dwa D7 nie mogą pracować blisko siebie, w Dukatach 8 nie przywiązujemy uwagi do częstotliwości, co nie ma znaczenia dla osiągów, ale nie zakłócają sie na wzajem.

Wykrywacz posiada możliwość pracy selektywnej we wszystkich trybach pracy

 

TRYBY PRACY

statyczny " all metal"
statyczny z pracą selektywną, regulacja dyskryminacji
dynamiczny bez dyskryminacji ("all metal")
dynamiczny z selekcją

POKRĘTŁA REGULACYJNE

- próg czułości
-dostrojenie do gruntu
-regulacja dyskryminacji żelazo/kolor
-przycisk - namierzanie /zerowanie
Przełącznik
- praca statyczna/dynamiczna

-dyskryminacja/ all metal

PRACA DYNAMICZNA BEZ SELEKCJI  ( BEZ DYSKRYMINACJI)
.
W tym trybie pracy wymagane jest poruszanie sondą wykrywacza nad przeszukiwanym terenem. Sygnalizacja następuje, gdy w zasięgu wykrywacza znajdzie się przedmiot metalowy, w momencie przejścia sondy nad znaleziskiem. Sygnał dźwiękowy milknie gdy sonda zatrzyma się nad znaleziskiem, nawet gdy znalezisko jest w zasięgu wykrywacza.
Wykrywacz w jednakowy sposób sygnalizuje znaleziska żelazne, jak i z metali kolorowych i szlachetnych. Po ustawieniu żądanej czułości pokrętłem PRÓG -wykrywacz pracuje stabilnie bez konieczności regulacji, bez względu na upływ czasu i zmianę warunków pracy.

 

PRACA DYNAMICZNA SELEKTYWNA (DYSKRYMINACJA)

W tym trybie pracy wykrywacz sygnalizuje obecność tylko pożądanych przedmiotów metalowych.
Dla przedmiotów nie podlegających selekcji dźwięk jest pełny, trwa w trakcie całego przejścia sondy nad obiektem.
Dla przedmiotów podlegających selekcji, ich obecność nie jest sygnalizowana, lub w przypadku ich wykrycia dźwięk ma charakter "szczeknięcia".


PRACA STATYCZNA BEZ SELEKCJI ( BEZ DYSKRYMINACJI)


W tym trybie pracy, wykrywacz sygnalizuje dźwiękiem ciągłym, obecność przedmiotów metalowych będących w jego zasięgu. Dźwięk trwa tak długo jak przedmiot pozostaje w zasięgu wykrywacza, i jego natężenie zmienia się przy zbliżaniu / oddalaniu sondy wykrywacza od przedmiotu. Wykrywacz w jednakowy sposób sygnalizuje znaleziska żelazne, jak i z metali kolorowych i szlachetnych.
W tym trybie pracy wykrywacz ma tendencje do samoczynnej zmiany ustawień "progu czułości" i należy przywracać wcześniej ustawiony poziom pokrętłem PRÓG lub przyciskiem zerowania

PRACA STATYCZNA SELEKTYWNA (DYSKRYMINACJA)

W tej pozycji - wykrywacz pracuje selektywnie. poziom selekcji ustawia sie potencjometrem DYSKRYMINACJA
Sygnalizuje wykrycie tylko przedmiotów z metali kolorowych i szlachetnych.
U W A G A ! - w przypadku pracy w gruncie zmnineralizowanym, wykrywacz będzie reagować na zbliżanie/oddalanie sondy względem gruntu. W takim przypadku praca selektywna wymaga prowadzenia sondy wykrywacza idealnie na równej wysokości względem gruntu.

 

REGULACJE
Zerowanie i regulację progu należy dokonywać w pozycji roboczej, nad gruntem.
W TRYBIE DYNAMICZNYM , po ustawieniu PROGU czułości potencjometrem PRÓG, wykrywacz pracuje stabilnie bez konieczności regulacji, bez względu na upływ czasu i zmianę warunków pracy.
W TRYBIE STATYCZNYM, wymagane jest WYZEROWANIE wykrywacza - przyciskiem i ustawienie żądanego poziomu czułości - pokrętłem PRÓG W trakcie pracy STATYCZNEJ, wymagane jest okresowe używanie przycisku zerowanie.


NAMIERZANIE

W trybie pracy statycznej chwilowe przyciśniecie przycisku w rękojeści powoduje wyzerowanie wykrywacza, powrót do wcześniej ustawionego progu czułości. Przytrzymanie przycisku w pozycji wciśniętej, powoduje przejście w tryb pracy dynamicznej. W trybie pracy dynamicznej wciśnięcie i przytrzymanie przycisku w rękojeści powoduje przejście w tryb statyczny.
Tak więc użycie przycisku powoduje zmianę trybu pracy na przeciwny niż ustawiony przełącznikiem na panelu, ponieważ dyskryminacja w trybie dynamicznym i statycznym pracuje na innej zasadzie , pozwala to na określenie rodzaju znaleziska (żelazo, kolor) z większym prawdopodobieństwem niż w innych wykrywaczach, oraz umożliwia precyzyjne zlokalizowania znaleziska.
REGULACJA "0" GRUNTU
Jeżeli zauważymy że wykrywacz w terenie w którym pracujemy, zaczął reagować na zbliżanie / oddalanie sondy względem gruntu, należy przeprowadzić korekcję dostrojenia do gruntu. Przy ustawieniu max. czułości znaleźć takie położenie pokrętła "0 grunt", w którym nie ma wpływu na wykrywacz lub wpływ jest minimalny.
UWAGA! W trakcie regulacji dostrojenia do gruntu konieczna jest regulacja progu czułości(zerowanie) po każdym przestawieniu pokrętła "0 grunt". Skrajne położenia pokrętła , może spowodować złą pracę w trybie dyskryminacji

WYMIANA OGNIW ZASILAJĄCYCH

Ogniwa baterii zasilającej umieszczone są w obudowie panelu sterowania. Dostęp do ogniw możliwy jest po zdjęciu osłonki z obudowy.

Do zasilania można stosować zarówno ogniwa 1.5V, jak również akumulatorki 1.2V dowolnego typu

 

ZASIĘGI w pracy statycznej z dyskryminacją . Testy wykonane w powietrzu

Monetka POLSKA 20gr. ok.. 28cm
Monetka POLSKA 2zł ok. 33cm
Złota obrączka śr. 20mm ok. 35cm
Klamra od pasa aluminiowa ok. 50cm
Bagnet długości 32cm (wyłączona dyskryminacja) ok. 40cm
Hełm ok. 1,1m
Kanister ok1,5m
Max zasięg ok. 2,5m