MASTER VI

  Nową serię wykrywaczy nieco zmodernizowaliśmy. Istotna różnica polega na tym, że seria "III" miała częstotliwość stabilzowaną kwarcem, a seria "IV" - "VI" ma częstotliwość swobodną. Co popwoduje że "III" jest silnie stabilny, ale dwa "III" nie mogą pracować blisko siebie, w Masterach IV - VI nie przywiązujemy uwagi do częstotliwości, co nie ma znaczenia dla osiągów, ale nie zakłócają sie na wzajem.  W serii "VI" poprawiono działanie układu VCO  


Wykrywacz dla poszukiwaczy pragnących wiedzieć przed wbiciem w ziemię saperki z jakim znaleziskiem mają do czynienia.

 

TRYBY PRACY :

 

STATYCZNY
. statyczny bez selekcji (all metal)
. statyczny z pracą selektywną (dyskryminacja)

 

DYNAMICZNY
. dynamiczny bez selekcji (all metal)
. dynamiczny z pracą selektywną (dyskryminacja)

. dynamiczny duoton - rozpoznaje dźwiękiem żelazo / kolor,

 

PRACA W TRYBIE STATYCZNYM / BEZ SELEKCJI ( DYSKRYMINACJI)

W tym trybie pracy, wykrywacz sygnalizuje dźwiękiem ciągłym, obecność wszelkich przedmiotów metalowych będących w jego zasięgu.
Dźwięk trwa tak długo jak przedmiot pozostaje w zasięgu wykrywacza, i jego natężenie zmienia się przy zbliżaniu / oddalaniu sondy wykrywacza od przedmiotu.
Wykrywacz w jednakowy sposób sygnalizuje znaleziska żelazne, jak i z metali kolorowych i szlachetnych.
Dzięki przyciskowi "ZEROWANIE", mamy ciągłą kontrolę nad ustawieniem wykrywacza. W przypadku samoczynnej zmiany ustawień przywracamy je tym przyciskiem.

W przypadku pracy w terenie ze zmineralizowanym gruntem, nalezy dokonać " DOSTROJENIA DO GRUNTU", znaleźć takie położenie pokrętła "0 GRUNTU" w którym reakcja na grunt jest minimalna.

 

PRACA W TRYBIE STATYCZNYM - SELEKTYWNA (DYSKRYMINACJA)

W trybie PRACA STATYCZNA - włączenie dyskryminacji przełącznikiem DYSR/ALL , poziom selekcji ustawia sie potencjometrem DYSKRYMINACJA .
Sygnalizuje wykrycie tylko przedmiotów z metali kolorowych i szlachetnych. W przypadku napotkania znaleziska z metali kolorowych i szlachetnych nastąpiu wzrost sygnału dźwiękowego,
w przypadku zmalezisk żelaznych nastąpi zmniejszenie poziomu sygnału.

U W A G A ! - w przypadku pracy w gruncie zmnineralizowanym, wykrywacz będzie reagować na zbliżanie/oddalanie sondy względem gruntu.
W takim przypadku praca selektywna wymaga prowadzenia sondy wykrywacza idealnie na równej wysokości względem gruntu.

 

PRACA W TRYBIE DYNAMICZNYM BEZ SELEKCJI ( BEZ DYSKRYMINACJI)

 

W tym trybie pracy wymagane jest poruszanie sondą wykrywacza nad przeszukiwanym terenem. Sygnalizacja następuje, gdy w zasięgu wykrywacza znajdzie się przedmiot metalowy,
w momencie przejścia sondy nad znaleziskiem.
Sygnał dźwiękowy milknie gdy sonda zatrzyma się nad znaleziskiem, nawet gdy znalezisko jest w zasięgu wykrywacza.
Wykrywacz w jednakowy sposób sygnalizuje znaleziska żelazne, jak i z metali kolorowych i szlachetnych.
Po ustawieniu żądanej czułości pokrętłem PRÓG -wykrywacz pracuje stabilnie bez konieczności regulacji, bez względu na upływ czasu i zmianę warunków pracy.

W przypadku pracy w terenie ze zmineralizowanym gruntem, nalezy dokonać " DOSTROJENIA DO GRUNTU", znaleźć takie położenie pokrętła "0GRUNTU" w którym reakcja na grunt jest minimalna.

 

PRACA DYNAMICZNA SELEKTYWNA (DYSKRYMINACJA)

 

Włączenie i poziom selekcji ustawia sie potencjometrem ŻELAZO/KOLR
W tym trybie pracy wykrywacz sygnalizuje obecność tylko pożądanych przedmiotów metalowych, z metali kolorowych i szlachetnych.
Dla przedmiotów nie podlegających selekcji dźwięk jest pełny, trwa w trakcie całego przejścia sondy nad obiektem. Jest zawsze pełny i jednakowy poczas kolejnych przejść sondy nad obiektem.
Dla przedmiotów podlegających selekcji, ich obecność nie jest sygnalizowana, lub w przypadku ich wykrycia dźwięk ma charakter "szczeknięcia", jest różny przy kolejnych przejściach nad obiektem.

 

PRACA DYNAMICZNA DUO-TON (DYSKRYMINACJA)

Dla przedmiotów nie podlegających selekcji dźwięk jest czysty. Dla przedmiotów podlegających selekcji, ich obecność jest sygnalizowana dźwiękiem niskim.

 

NAMIERZANIE Z VCO

W tym trybie wykrywacz w momencie zblizania metalu do sondy zmienia natężęnie dzwięku a także wysokość dzwięku, dzieki temu do poszukiwacza docierają dwie informacje o znalezisku, sygnał jest bardziej czytelny, a także łatwiej pracować wykrywaczem ustawionym na wysoka czułość (próg czułości)- tzw. sygnał wiądący

 

DANE TECHNICZNE

•  elementy elektroniki wykonane w technologii komputerowego montażu powierzchniowego.

•  wysięgnik jest składany teleskopowo , dzięki temu wykrywacz w stanie złożonym ma długość 0.55 a po rozciągnięciu wysięgnika 1.25 m. Dzięki możliwości obrotu i zmianie kąta odchylenia sondy, wykrywacz staje się płaski i jest wygodny do transportu. Kolor czarny - aluminium malowane proszkowo.
- zasilanie 4 baterie AA- czas pracy ok. 30godz.
- sonda wodoodporna 23 cm
- waga 0,8kg !

 

POKRĘTŁA REGULACYJNE


- głośność i wyłacznik
- czułość (próg)
- dostrojenie do gruntu
- regulacja dyskryminacji żelazo/kolor
- przycisk namierzanie VCO/zerowanie

- przełącznik, praca statyczna/dynamiczna/duoton

- przełącznik dyskryminacja/ all metal

 

 

ZASIĘGI w pracy statycznej z dyskryminacją . Testy wykonane w powietrzu

 

Monetka POLSKA 20gr. ok.. 28cm
Monetka POLSKA 2zł ok. 33cm
Złota obrączka śr. 20mm ok. 35cm
Klamra od pasa aluminiowa ok. 50cm
Bagnet długości 32cm (wyłączona dyskryminacja) ok. 40cm
Hełm ok. 1,1m
Kanister ok1.3m
Max zasięg ok. 2,5m